Concierge – kim jest i w czy może pomóc?

Kim jest concierge?

Concierge to osoba pierwszego kontaktu i zarazem ostatnia deska ratunku w niektórych sytuacjach. W czasach średniowiecznych concierge miał za zadanie dbać o palenie się świec w komnatach i korytarzach zamkowych. Takie niby niedostrzegalne, ale jakże istotne dla funkcjonowania zadanie. Następnie powierzono mu spełnianie życzeń gości pałacu. Musiał on współpracować ze służbą i wiedzieć jak uzyskać to, czego potrzebują pałacowi goście.

W późniejszych wiekach dozorca i odźwierny w kamienicach pełnili funkcję concierge, dbając o potrzeby mieszkańców i gości. Zawód ugruntował się na dobre dzięki potrzebie istnienie concierge w luksusowych hotelach. Jest on tu prawą ręką do załatwienie wszystkiego, o co prosi gość hotelowy.

Usługi concierge nie są ograniczone jednak tylko do hoteli. Concierge dużo sprawniej niż gość hotelowy w obcym mieście, załatwi bilety na koncert, dostarczy butelkę wina do pokoju w środku nocy czy zorganizuje ognisko z pieczonym prosiakiem. Zwykle gość hotelowy nawet nie wiedziałby, jak się zabrać za załatwianie takich spraw – dla concierge to codzienność, concierge ma liczne kontakty i pełną wiedzę o możliwościach, jakimi dysponuje okoliczny teren.

Obecnie obsługa przez concierge jest powszechnie wykorzystywana przez osoby prywatne, biznesmenów i firmy różnej specjalizacji. Concierge ma nieograniczony zakres zadań i jego zaangażowanie dotyczy zarówno rodzin, jak i biur, banków oraz klientów dobrych salonów samochodowych.

W czym może pomóc concierge?

Łatwiej chyba wymienić rzeczy, w których nie może pomóc nam concierge, gdyż są to bardzo nieliczne przypadki. Concierge wie co i gdzie załatwić. To taki człowiek ”złota rączka” w obsłudze zadań niecodziennych.

Zasięg prac dla concierge jest bardzo szeroki. Rozpoczyna się od prostych obowiązków jak dostarczanie codziennych zakupów na 6 rano, czy dbaniem, by co kilka tygodni firma przycięła drzewka i krzewy w ogrodzie. Na drugim poziomie znajdują się nieco bardziej odpowiedzialne zadania: znalezienie dobrej szkoły językowej dla dziecka, umawianie wizyt lekarskich dla seniora, zorganizowanie przyjęcia z okazji chrztu. Dobry concierge powinien sobie poradzić także z zadaniami ocierającymi się o niemożliwość wykonania: załatwienie wizy do Indii w trybie przyspieszonym, bo klient kupił bilet na za 3 tygodnie, czy zorganizowanie występu top grupy muzycznej ze Stanów Zjednoczonych na imprezie korporacyjnej już za 3 miesiące.

Predyspozycja do zawodu concierge

Concierge nie może być każdy, ale osoba z odpowiednimi predyspozycjami, opanowana, kontaktowa i z szeroką wiedzą na temat załatwiania formalności, spraw urzędowych, z dużą siecią kontaktów w kraju i za granicą, w różnych branżach.

Osoba pełniąca funkcję concierge musi być godna zaufania, gdyż często powierzane są jej prywatne sekrety i delikatne informacje. Zaufania klienta nie można nadszarpnąć w tym trudnym zawodzie. Zwykły asystent nigdy nie zdoła dorównać concierge, choćby był najbardziej zorganizowany. Concierge daje w pakiecie zaufanie i lojalność, a jego spektrum działań jest nieograniczone. Możesz powierzyć mu sprawy, na które nie masz możliwości poświęcić czasu, a on wykona je tak dokładnie i tak optymalnie, jakbyś zrobił je dla siebie samodzielnie.

Zobacz najważniejsze cechy dobrego concierge na blogu

Osobisty concierge

Usługa concierge jest coraz bardziej rozpowszechniona i skierowana praktycznie do każdego, kto chce mieć swoją prawą rękę do wykonywania powierzonych na szybko i w każdej chwili spraw. Concierge pomoże nam wykonać specjalne zadania zawodowe, jak i związane z funkcjonowaniem naszej rodziny. Jest też często usługą wykorzystywaną do pomocy seniorom.

Pojawiły się firmy, w których można uzyskać obsługę i pomoc concierge. Mają one rozbudowane sieci kontaktów, duże doświadczenie w swoim zawodzie, cechują się dociekliwością i skutecznością, co pozwala im załatwić wszystko i wszędzie.